Wybielanie zębów

Polecamy Państwu metodę nocnego, nakładkowego wybielania zębów w komfortowych warunkach w domu. Jest to metoda nadzorowana przez lekarza na kolejnych wizytach kontrolnych.

Oto kilka najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi:

  1. Czym jest wybielanie zębów?
  2. Jakie są przyczyny przebarwień?
  3. Kto może korzystać z systemów wybielających?
  4. Czy proces wybielania jest bezpieczny?
  5. Jak to działa?
  6. Jak długo trwa efekt wybielania?
  7. Jak długo stosować wybielanie?
  8. Czy są jakieś działania uboczne?
  9. Czego nie należy nigdy czynić?
  10. Czego należy bezwzględnie przestrzegać?

1. Czym jest wybielanie zębów?

-Jest to metoda, która sprawi, że Państwa zęby będą jaśniejsze niż dotychczas, znikną z nich plamy przebarwień i osady.

2. Jakie są przyczyny przebarwień?

-Przyczyn jest wiele. Do najczęstszych należy spożywanie produktów inicjujących powstawanie osadów nazębnych (kawa, herbata, cola, nikotyna), antybiotyki np.   tetracykliny, przebarwienia po urazach zębów (obumarcie miazgi zęba), zmiany pochodzenia genetycznego oraz rozwijające się z wiekiem.

3. Kto może korzystać z systemów wybielających?

-Prawie każdy. Jest jednak kilka przypadków kiedy leczenie może nie być skuteczne oraz kiedy jest przeciwwskazane.

Bezwzględnie przeciwwskazane jest stosowanie u kobiet ciężarnych i karmiących, gdyż nie prowadzono badań co do Ew. działań szkodliwych nadtlenku karbamidu na rozwijający się organizm.

Przeciwwskazaniem są również stany zapalne tkanek miękkich jamy ustnej.

Dentysta zakwalifikuje Państwa do przeprowadzenia wybielania po zbadaniu jamy ustnej.

4. Czy proces wybielania jest bezpieczny?

- Długoletnie testy i kilkuletnie już badania kliniczne wykazały, że wybielanie zębów nadtlenkiem karbamidu pod kontrolą dentysty jest całkowicie bezpieczne zarówno dla zębów jak i dziąseł. Nie powoduje demineralizacji szkliwa. Od 1974 roku preparat zawierający nadtlenek karbamidu posiada akceptację i wszelkie atesty Amerykańskiego Instytutu Leków i ADA. Preparat został przebadany 1996 roku w Polskim Instytucie Leków i uzyskał stosowny certyfikat dopuszczający go na polski rynek.

5. Jak to działa?

- Jest to metoda, która rozjaśnia przebarwienia szkliwa i zębiny poprzez reakcje wprowadzające na poziomie biochemicznym grupy wodorotlenowe do organicznych i nieorganicznych powierzchniowych warstw zęba. Struktura zębów nie ulega zmianie, a tylko kolor staje się jaśniejszy.

6. Jak długo trwa efekt wybielenia?

- Różnie długo dla różnych produktów. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez dr Marcina Doleckiego, autora publikacji pt. ?Wybielanie zębów? (wyd. DENMACO 1995) efekt jest trwały. Po upływie 18 miesięcy od zakończenia wybielania 27% pacjentów donosiło o pełnej trwałości efektów, 46% mówiło o delikatnym zaciemnieniu; niedostrzegalnym dla innych; 13,5% zauważyło zaciemnienie, które, jak sądzili jest dostrzegalne dla otoczenia, a 13,5% powtarzało kurację. Żaden z respondentów nie informował o istotnym zaciemnieniu lub powrocie do barwy wyjściowej. Wynika z tego badania, że 73% pacjentów poddanych wybieleniu nakładkowemu może oczekiwać nawet po upływie dwóch lat braku zauważalnego zaciemnienia zębów.

7. Jak długo stosować wybielanie?

-Efekt może wystąpić już po pierwszej nocy, ale najczęściej zmiana widoczna dla otoczenia jest w drugiej ? trzeciej dobie. Najlepsze efekty osiągane są ,kiedy proces kontynuowany jest przez 10-14 dni.

8. Czy są jakieś działania uboczne?

-Najczęściej pacjenci skarżą się na nadwrażliwość zębów na zimno. Niektórzy zgłaszają czasowe podrażnienie dziąseł objawiające się lekkim zaczerwienieniem. Objawy te mijają samoistnie i bezpowrotnie po 1-3 dni po zakończeniu kuracji.

9. Czego nie należy nigdy czynić?

- Nie stosować u kobiet ciężarnych karmiących. Nie używać jednocześnie innych środków do wybielania. Nie powinno się pić i jeść gdy są założone szyny nazębne z żelem wybielającym.

10. Czego należy bezwzględnie przestrzegać?

  • Stosować się do zaleceń lekarza
  • Utrzymywać idealną higienę jamy ustnej (szczotkowanie i czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nitką dentystyczna)
  • Przestrzegać wizyt kontrolnych oraz kontaktować się z lekarzem prowadzącym w przypadku jakichkolwiek komplikacji i wątpliwości.
  • Stosować i przechowywać preparat zgodnie z zaleceniami.

PONIŻEJ PRZEDSTAWIONE SĄ PRZYKŁADY WYBIELANIA ZĘBÓW GDY PRZEBARWIENIA POWSTAŁY: Z WIEKIEM, W ZWIĄZKU Z PALENIEM TYTONIU, ZMIANAMI GENETYCZNYMI, STOSOWANIEM TETRACYKLIN I INNYCH ANTYBIOTYKÓW.

PRZED


Z WIEKIEM

PO


 


PALENIE TYTONIU


 

ZMIANY GENETYCZNE


 

TERACYKLINY ITP.


 

 

Instrukcja wybielania nakładkowego w warunkach domowych

Przed wybielaniem należy wyszczotkować dokładnie zęby oraz oczyścić przestrzenie międzyzębowe przy pomocy nici dentystycznej.

Napełnić nakładkę niewielka ilością żelu, a następnie umieścić ją na zębach. W razie potrzeby usunąć nadmiar żelu z powierzchni zębów i dziąseł za pomocą szczoteczki.


Po określonym przez stomatologa czasie zdjąć nakładki, opłukać, a następnie dokładnie umyć zęby. Osuszoną nakładkę należy przechowywać w opakowaniu ochronnym.